במרכז הקושי טמונה ההזדמנות

Noa sofer • 14/1/2018 כניסות

שלום לתושבי בוסתן הגליל היקרים,

ביום חמישי קיבלתי הודעת המלצה להיכנס לאתר "עצומה" ולחתום על עצומה הקוראת לבטל את בנית המקווה בבוסתן הגליל.

נכתבו שם מספר טענות שאליהן תכף אתייחס. אך קודם כל, עלי להגיד שאני מבינה. פשוט מבינה. מבינה את הסיבות והגורמים שגרמו לכותבי העצומה לצאת חוצץ. מבינה את הרגשות המעורבים של כעס ופחד. מבינה את הרצונות לעצמאות, ייחודיות, חופשיות ושמירה על הסטטוס קוו של מושב בעל אופי חילוני.

ומכאן אני כותבת. ממקום של הבנה ורצון לגשר על שני העולמות.

דבר ראשון, נאמר "שימור אורח החיים והציביון החילוני של המושב". לפי דעתי נשכחה פה המילה "יהודי", כלומר, "יהודי- חילוני". זה ההקשר. זו התרבות. זו המדינה. אנחנו חיים במקום יישוב יהודי. ועכשיו ניתן להגיד שכל אחד מפרש את המילה יהודי באופן חופשי ופלורליסטי ככל שניתן תחת הכפיפה של "חילוני". האם מקווה כבר "נופל" לקטגוריה של "דתי"? אני מציפה פה שאלה שנוגעת גם לשאר הדברים שנאמרו: בית מדרש חילוני- הילכו השניים יחדיו? מקומות רבים בארץ מוכיחים שזה אפשרי (למשל, בינ"ה).

דבר שני, שבת. הו- שבת! נאמר על הגבלת תנועה בשבת. אני לא נתקלתי. אבל אם מישהו נתקל בכך, ניתן לפנות לגורמים הראויים. אכן, לדעתי, באשר להגבלת תנועה בשבת יש ליצור שיח ער עם כללים, ואם ההחלטה הגורפת היא ללא הגבלה, אז כך יהיה. אבל שבת היא לא רק תנועת רכבים. מוזיקה רועשת? על האש במקום ציבורי? גם זה חלק ממחשבה מושבית כוללת- מהי השבת עבור המושב- ללא קשר ל"דת". לכולנו יש שבת, וכל אחד בוחר להיות בה כאוות נפשו, עם כבוד הדדי. (אגב אני באופן אישי לא נתקלתי במוזיקה רועשת או על האש במקום ציבורי בזמן השבת, אבל הבאתי את הדוגמאות לשם בירור כללי התנהגות בשבת, ללא קשר ל"דת").

בנוסף, נאמר שם ש"גורמים חיצוניים" פועלים כדי להקים מקווה. מי אלו? מה הם? מתי? איפה? למה? כמה? מי שיודע על מה מדובר אנא, פנו לגורמים המקובלים ולועדת התרבות והחינוך במושב. ללא קשר לדת, אף גורם חיצוני, לא אמור להחליט על אופי המושב.

לבסוף, מקווה. אני רוצה לשתף שעצוב לי. עצוב לי לשמוע שמצוות הטבילה במקווה, שהיא המצווה הכי אינטימית שיש, מהווה אבן מחלוקת ביישוב יהודי. וזה לא רק פה. יהיה לכם אולי מוזר לשמוע שגם במקומות דתיים יש מחלוקות רבות על המקווה. למשל, לפני כשנה בערך הוחלט לבסוף, לאחר מאבקים רבים, במשרד הדתות, שיהיה ניתן לטבול במקווה ללא בלנית אם האישה תבקש. שנה מההחלטה, ועדיין קשה למצוא מקומות רבים בהם יסכימו להחלטה הזו.

אני רוצה להציע הצעה. בואו נהיה אקטיביים בהגדרת ה"חילוניות" שלנו. בהגדרת ה"היהודיות" שלנו, וכן. גם בהגדרת ה"חברותיות" שלנו זה כלפי האחרת והאחר. אני רוצה להאמין שממקום של מחלוקת וקושי טמונה הזדמנות עשירה להידברות ושיח, לצמיחה והעצמה. מי שמסכים ומסכימה איתי מוזמן לשלוח לי הודעה, ואולי אפילו תיווצר קבוצת שיח ערה, מכבדת ומצמיחה על ההגדרות שלנו, בעקבות המחלוקת הנהדרת הזו.

רק אהבה לכולכם,

שבוע טוב,

נועה סופר 0524336286

 

הודעות בנושא זה